Tudomány-e az asztrológia?
Talán ez az egyik leggyakoribb kérdés, amivel találkozhatunk, ha az asztrológia tengerére hajózunk. Vizsgáljuk most meg ezt a kérdést tudományfilozófiai szempontból.
VI. Osztály - Műszaki Tudományok
VII. Osztály - Kémiai Tudományok
X. Osztály - Földtudományok
XI. Osztály - Fizikai És Csillagászati Tudományok
ÉLŐ TERMÉSZETTUDOMÁNY
IV. Osztály - Agrártudományok
V. Osztály - Orvosi Tudományok
VIII. Osztály - Biológiai Tudományok
I. Osztály - Nyelv- És Irodalomtudományok
- ...
- Filozófiatörténet
- Vallásfilozófia
- ...
IX. Osztály - Gazdaság- És Jogtudományok
A fentiekből kiderül, hogy a mai tudományos világkép nem vitatja az asztrológia kiemelkedő tudománytörténeti szerepét, ám gyakorlati alkalmazásának releváns mivoltát már nem ismeri el. Épp ugyanezt teszi Platón vagy Arisztotelész filozófiájával: megbecsüli, mint az emberiség kulturális hagyatékát és ugródeszkáját, de mára elavultnak tartja nézeteit.
Platón (i.e. 427-347) "Az állam" című művében az alábbiakban határozta meg a tudományrendszerét, mely szerint az athéni akadémia is tagozódott:
- Gimnasztika
- Zene (metrika)- olvasás, írás- irodalom (költészet)- zene (összhangzattan)
- Matematika- aritmetika
- Geometria
- Asztronómia (csillagászat és asztrológia)
- Dialektika
Ha egy hatalmas ugrást teszünk az időben, akkor megvizsgálhatjuk a középkor tudományának rendszerét, melyet a Hét Szabad Művészet néven ismerünk.
Középkorban az asztrológia a Hét Szabad Művészet kiemelkedő tagjaként jelent meg. A Hét Szabad Művészt szegmensei az alábbiak:
I. Trivium
II. Quadrivium
Astronomia (Asztrológia)
Aritmetica (Számtan)
Geometria (Mértan)
Musica (Zene)
Következő állomásunk a felvilágosodás küszöbén lesz, ahol még gyakorlati tudománynak számított az asztrológia.
Denis Diderot (1713-1784) - a felvilágosodás eszméit megalapozó enciklopédista - is belefoglalta az asztrológiát a tudományrendszerébe (a képre kattintva feljön a kép forrása, s ott kinagyítható a táblázat):
Láthatjuk, hogy itt helyett kapott az alkímia és az asztrológia is.
Később a felvilágosodás eszméje eltörölt mindent, ami a természetfilozófiákhoz kapcsolható tudományág volt, így a katedrákról kiszorult az asztrológia és az alkímia is. Helyüket a csillagászat és a kémia vette át, s utoljára a XIX. század elején oktattak egyetemen gyakorlati asztrológiát.
A XIX. század közepén egy olyan markáns materialista világnézet indult útjára, mely bekebelezte a korabeli természetfilozófiák világképét és csak a materiát, az anyagot tűzte ki vizsgálódása céljául. Ebbe az új koncepciójú tudományrendszerbe nem kaptak helyett a korábbi természetfilozófiákra épülő tudományágak, így az asztrológia sem. Ugyanakkor, ha nem is az élvonalon, de az asztrológia megmaradt a tudomány palettáján, mint hagyomány.
Láthatjuk, hogy az asztrológia gyakorlata egészen a felvilágosodásig a tudományos világkép része volt. Ez annak köszönhető, hogy az akkori tudományos világkép a természetfilozófiák rendszerére épült, amelybe beleillett az asztrológia stúdiuma. A természetfilozófiára épülő világképet, viszonylag gyors lefolyással felváltotta a természettudományos paradigma, amely védőbeszéd lehetősége nélkül szorította ki a régi paradigma tudományait, így az asztrológiát is.
Tehát a kérdésre, miszerint "az asztrológia gyakorlata tudomány-e?", a fentiek ismeretében, nyugodt szívvel válaszolhatjuk, hogy "attól függ, hogy hol és mikor vizsgáljuk a kérdést". Hiszen Platón tudománynak tartotta, mint ahogy Kepler vagy Newton is, sőt az egész tudományos miliő, egészen a XIX. század közepéig.
Mi változott, ami miatt az elmúlt 170-200 évben már nem az alkalmazott tudományok közt tartjuk számon? Nem verifikálható az asztrológia, vagy bebizonyosodott róla, hogy nem működnek az elvei?A következő bejegyzésben ezen az úton indulunk tovább a válaszadásban.
Ám megelőlegezve - illetve végszó gyanánt - a következő cikket, szeretném megerősíteni mindenkiben, hogy miénk a szabad döntés joga. Hihetünk Platónnak és az ókori bölcseknek, hihetünk 2500 év asztrológiai tapasztalatának, vagy elfogadhatjuk a gyerekcipőben járó materialista természettudományos világkép álláspontját az asztrológia hitelességét illetően.
Hogy milyen érvek és ellenérvek szólnak a két álláspont mellett és ellen, arról a következő részben többet tudhatunk meg.
A honlapon található cikkek, írások, anyagok a szerzői jog védelme alatt állnak. A weboldal bármely tartalmi elemét a forrás megadása nélkül felhasználni tilos.